Co s církví?

KDYŽ SE MODLÍŠ

Místo, kde se modlíš, není až tak podstatné – mnohem důležitější je, jestli u toho máš srdce. Modlitba je soukromá věc – jen mezi tebou a Bohem. Zároveň je ale pro křesťany nepostradatelnou součástí duchovního života, aby byli zapojení v nějaké komunitě lidí, se kterými mohou sdílet svou víru. Mohou si být tak blízcí, že je budou považovat za své bratry a sestry.

Je možné mít jedno bez druhého? Není církev jen spolek, co se schází v neděli a lidi tam prostě chodí ze zvyku nebo aby vypadali dobře před druhými lidmi?

MUSÍM SE JÍT MODLIT DO KOSTELA?

Odpověď je NE.

Lidé, kteří se prohlašovali za věřící, dělali Ježíšovi největší potíže. Nejváženější a nejnábožnější lidé v Ježíšově době, tzv. farizeové, se zasadili o to, aby byl ukřižovaný. Ještě před tím, než zemřel, moc se s nimi nemazal. Řekl o nich, že jsou zlí hadi, protože v jiných vyvolávali nepřiměřené pocity viny, a prohlásil, že ačkoli říkali a dělali „správné věci“, jejich srdce byla od Boha vzdálená. Bůh nesnáší, když se lidé jen tváří nábožně. On touží po tom, aby stáli o skutečný vztah s Bohem.

Kostel může být skvělým místem pro modlitbu – je tam klid, svítí tam svíčky, hraje hudba… Ale zároveň může být místem nejhorším; někdo se tam cítí divně, stydí se – prostě není tam ve své kůži. Bůh si ze všeho nejvíc cení, když jsme k němu pravdiví a upřímní, takže pokud máš v kostele či církvi pocit, že nemůžeš opravdu být sám sebou, nejde to dohromady s tím, co od nás Ježíš očekává.

Při modlitbě není podstatné, kde se modlíš nebo jestli máš zavřené oči a sepnuté ruce. Záleží na tom, co se děje ve tvém srdci. Ježíš přišel, abychom mohli být skutečně sami sebou – tím, kým nás stvořil a kým bychom v ideálním případě mohli být. V momentě, kdy zemřel na kříži, se v jeruzalémském chrámě sám od sebe roztrhl těžký závěs ve vchodu do svatyně. Co tahle divná událost znamenala?

Chrám v Jeruzalémě, kde závěs visel, byl místem, kam Ježíš často chodil, aby se modlil a uctíval Boha – Otce. Závěs symbolizoval oddělenost – připomínal židům a všem lidem, že do svatyně před Boha mohli vstupovat jen ti, kteří byli považováni za dostatečně čisté.

Ježíšova smrt to ale navždy změnila. Díky tomu, že každého z nás miluje, poskytl své vlastní tělo jako svatou oběť, takže každý z nás má šanci být považovaný za dostatečně čistého na to, aby přímo předstoupil před Boha – aniž by nám cokoli stálo v cestě.

Jednoduše řečeno to znamená, že se se svatým a mocným Bohem můžeme setkat kdykoliv a kdekoliv. Není potřebný žádný kostel, farář, kazatel či kněz nebo speciální slovní obraty. Takže se můžeš klidně modlit v posteli, venku na procházce, v autobuse, sám, v davu lidí nebo při pozorování nádherného západu slunce.

NEJSEM SI JISTÝ, JESTLI JE CÍRKEV PRO MĚ TO PRAVÉ

Pro spoustu lidí má slovo kostel nebo církev nepříjemný nádech. Každý zná někoho, kdo v církvi zažil odsuzování nebo i horší věci. Mnohým také vadí, že v historii se kvůli víře církev neštítila krveprolití. K tomu ještě církev podporovala otroctví, rasovou nesnášenlivost a další systémy a nařízení, které utlačovaly a ničily životy nevinných lidí.

Kdykoli se někde vyskytne organizace, která má v rukou značnou moc, budou v ní lidé, kteří se postarají o to, aby se v takových strukturách odehrávaly zlé věci – a přesně to se stalo v průběhu dějin církve. Znovu a znovu ji lidé zneužívali. Ale podle toho, co se píše v Bibli, je toto jednání Bohu odporné.

Církev, tj. první křesťané, nevznikla jako nějaká mocná instituce nebo velká stará kamenná budova, kde všichni dodržují náboženské rituály. Na jejím počátku stál Ježíš a jeho učedníci, kteří se setkávali, aby spolu pracovali, pomáhali si, modlili se a oslavovali Boha. Poslouchali Ježíšovo vyučování o různých záležitostech nebo si povídali o tom, co je nového. Vypadalo to spíš, jako když vyjede rocková kapela na tour, než jak si dnes představíme typickou nedělní bohoslužbu. Tahle skupina lidí putovala po celém Izraeli a měla společný záměr – všem, které potkají, říct a ukázat, jaký nový plán má Bůh se světem. Takže spolu museli jíst, sdílet finanční prostředky a ze všeho nejvíc: učit se, jak mít rád jeden druhého.

Ježíš neměl nic proti obvyklým formám bohoslužby. Byl Žid a sám se chodil modlit do chrámu. Chodil tam ale se srdcem, které přetékalo láskou k Bohu – Otci. Dobře věděl, že mnoho lidí tam chodí jen proto, že musí nebo jednoduše chtějí vypadat dobře před ostatními. Ježíš učil, že láska a vztah k Bohu – Otci a k našim přátelům a rodině jsou mnohem důležitější než rituály či zvyky.

Tato dobrá podoba církve v ní setrvala napříč historií. Takovou církev najdete tam, kde jsou mezi lidmi láskyplné vztahy, kde lidé Boha uctívají v upřímnosti a kde původní vize a smysl církve umožnil, aby se okolní svět měnil k lepšímu. Všechna hnutí, která bojovala proti otroctví a za lidská práva měla ve svém středu křesťany, kteří se zasadili o proměnu společnosti.

Pokud se rozhodnete pozvat do svého života Ježíše a následovat jej, Bůh touží po tom, abyste byli v kontaktu s dalšími lidmi, kteří v něj opravdově věří – takovými, kteří by vám byli tak blízcí, že o nich budete uvažovat jako o bratrech a sestrách. 

Vedle tradičních církví, které mají bohoslužby v neděli ráno v kostele, se křesťané setkávají v menších skupinách u někoho z nich doma, některé skupiny se setkávají v kině nebo ve škole. Existují křesťané, kteří se rozhodnou založit komunitu, která spolu bydlí a pracuje, např. na venkovském statku. A dokonce jsou společenství, která se setkávají v kavárnách jako je Costa Coffee nebo Starbucks. S trochou úsilí můžete vyhledat lidi, kteří jsou podobně naladění jako ty, a získáte v nich přátele na zbytek života.

REDIRECTING TO RESOURCES.TRYPRAYING.ORG

THIS WILL TAKE YOU TO OUR RESOURCES SITE FOR TRYPRAYING INFORMATION AND PRODUCTS